TERAZ REALIZOWANE
repertuarWarsztaty teatralneTeatr Chrząszcz w trzcinie
<< Marzec 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
PANEL UŻYTKOWNIKA
NEWSLETTER

Zapisz się

zapisz wypisz

NASZE STACJE
INSTYTUCJE
PRASA
MEDIA
UNDERGROUND RAILROAD
INNI PRZEWOŹNICY
SPONSORZY

Strona główna / Aktualności

rozmiar tekstu: A A A
Przystanek Nowy Świat
2011-04-09 22:18:27
Powiększ
Dnia 23 lutego podczas sesji Rady Miasta Rabka-Zdrój została podjęta decyzja o zaniechaniu sprzedaży kina i przekazaniu go w dzierżawę Stowarzyszeniu Lokomotywa.

Postrzegamy to jako wygraną bitwę o kulturę w Rabce – nie tylko stowarzyszenia, ale wszystkich mieszkańców. Jesteśmy rabczańską organizacją non-profit o już prawie 6-letnim stażu, organizującą w Rabce koncerty, pokazy filmowe i teatralne, warsztaty i akcje społeczne. Do naszych cyklicznych imprez należy Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej, warsztaty „Ołówkiem i pędzlem”, „Kraina Kolorów”, zorganizowaliśmy akcję ekologiczną „Jestem zielony”, organizowaliśmy Koxx Fighters 3 i, jak się uda, zorganizujemy Koxx Fighters 4. Odpowiadamy na inicjatywy młodzieży, dzięki nim zorganizowaliśmy Winter Freestyle Competition 2010 – pierwsze zimowe mistrzostwa w yoyoingu w Polsce oraz tegoroczną edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wszystkie te wydarzenia odbywały się w pomieszczeniach wynajmowanych lub użyczanych stowarzyszeniu, coraz boleśniej odczuwaliśmy brak własnego miejsca. Od dłuższego czasu byliśmy zainteresowani budynkiem kina, ale mieliśmy informacje, że jego dzierżawa dużo kosztuje, nie mówiąc o utrzymaniu, poza tym budynek, o ile nam wiadomo (możemy się mylić) od momentu jak zrezygnował z niej poprzedni dzierżawca nie był wystawiony do dzierżawy. Na pewno przez ostatni okres zajmował się nim Miejski Ośrodek Kultury, ponieważ wynajmowaliśmy go na okres festiwalu FATiF i został nam udostępniony na organizację koncertu Tymon & The Transistors. Wiemy, że były też plany wyremontowania go przez właściciela, czyli Urząd Miasta Rabka-Zdrój. Decyzja o wystawieniu budynku na sprzedaż zelektryzowała nas. Poczuliśmy się wywołani do tablicy. Z naszego punktu widzenia sprzedaż wiązała się z bezpowrotną likwidacją kina w Rabce. Budynku, z którym mieszkańcy wiążą wiele wspomnień, ale też posiadającego olbrzymi potencjał. Jak na razie jest to największa tutaj, wielofunkcyjna sala widowiskowa, która może służyć zarówno pokazom filmowym, jak i koncertom oraz innym występom scenicznym.

Postanowiliśmy przedstawić nasz punkt widzenia Radzie Miasta. Po pierwsze mówiliśmy o tym, że kino nie jest ruiną (wiemy, bo go ostatni używaliśmy), po drugie, że nie wykorzystano jeszcze wszystkich możliwości sfinansowania remontu budynku, i że jako organizacja pozarządowa mamy lepsze warunki w ubieganiu się o granty niż jednostki samorządowe. Po trzecie, przedstawiliśmy nasze pomysły na ożywienie tego miejsca. Zaproponowaliśmy centrum kulturalne skupiające różnego rodzaju wydarzenia: oczywiście cykliczną działalność kinową, ale też koncerty, przeglądy, pokazy kabaretowe i teatralne, spotkania z ciekawymi postaciami. To miejsce ma być otwarte na młodych ludzi, będą się tam odbywać warsztaty edukacyjne, plastyczne, filmowe, teatralne. Mamy nadzieję wygospodarować też miejsce na małą galerię. Jednym słowem będziemy tam prowadzić naszą działalność statutową. Zależy nam na przywróceniu zwyczaju chodzenia do kina, oprócz aktualnego repertuaru planujemy filmowe poranki dla dzieci połączone z zajęciami warsztatowymi, edukacyjne cykle dla szkół i Dyskusyjny Klub Filmowy dla wszystkich. Jesteśmy też otwarci na współpracę, zwłaszcza z innymi organizacjami pozarządowymi, bo one najbardziej odczuwają brak własnych pomieszczeń. Nie widzimy możliwości prowadzenia go w formie, w jakiej prowadził je poprzedni dzierżawca, tzn. kina połączonego z dyskoteką i barem, ponieważ powodowało to skargi okolicznych mieszkańców, wiązane było z chuligańskimi wybrykami w parku. Zamiast baru i klubu proponujemy kawiarnię i miejsce spotkań przyjazne wszystkim mieszkańcom. Poprzedni dzierżawca zrezygnował, ponieważ okazało się to dla niego nieopłacalne. My jesteśmy w innej sytuacji. Jako organizacja non profit pozyskujemy środki na nasze projekty z konkursów grantowych (w roku 2010 pozyskaliśmy na naszą działalność statutową 133408 PLN), jesteśmy też zwolnieni z różnych obciążeń podatkowych. Na sesji Rady Miasta obiecano nam też zwolnienie z opłat za dzierżawę oraz podatku od nieruchomości. My zobowiązaliśmy się do pozyskania funduszy na remont i modernizację budynku. To nie znaczy, że w momencie przejęcia kina przez Lokomotywę nie będziemy mieli trudności finansowych. Są jeszcze opłaty za wieczyste użytkowanie i opłaty bieżące. Zanim pozyskamy środki na remont i modernizację budynku będziemy musieli doprowadzić go do bieżącej używalności. Żeby pozyskać te środki potrzebujemy wkładu własnego. Będziemy zdani na własne siły i wsparcie przyjaciół. Mamy też nadzieję na dalszą udaną współpracę z Urzędem Miasta i Fundacją Rozwoju Regionu Rabka. W tym miejscu chcielibyśmy też podziękować Pani Burmistrz Ewie Przybyło i Radzie Miasta za okazane zaufanie.

Zapraszamy na nasze imprezy, które odbędą się w tym obiekcie:

4-5 maja - Dzień Dziecka

- Warsztaty animacji – Zakład Przyrodoleczniczy (tylko 4 maja)

- Miasto Dzieci Świata – Kino Śnieżka

- Turniej gry w „Zośkę” – Kino Śnieżka

25 czerwiec - Rabka Unite! Oficjalne otwarcie kina

- Koncert Wojtek Mazolewski Quintet

Jeśli można mówić o jakimś momencie, w którym Lokomotywa dostała wiatru w żagle, a raczej pary do kotłów to był nim koncert zespołu Wojtka Mazolewskiego Pink Freud 4 maja.2007 r. w Teatrze Lalek Rabcio. Z tego względu w kolejnym ważnym momencie rozwoju stowarzyszenia uznaliśmy, że nikt nie zrobi tego lepiej.

- Szukanie Kwiatu Paproci – obchody Nocy Świętojańskiej

18-21 lipca Warsztaty animacji „Uruchom animację” – Kino Śnieżka

09-12 sierpnia Warsztaty animacji „Uruchom animację” – Kino Śnieżka

 

Członkowie stowarzyszenia:

Grzegorz Werner Cezary Skrocki

Marta Skrocka

Monika Rzonca

Łukasz Papierz


Dodane przez: lokomotywa, wyświetleń: 3293


Kino "Śnieżka"

Zdjęcia wykonane 26 lipca 2010 r. Fotografie: Marta Skrocka

Zdjęcia

Dodaj komentarz

« powrót

Copyright © www.lokomotywa.org wizyt 33427 on-line 3