TERAZ REALIZOWANE
repertuarWarsztaty teatralneTeatr Chrząszcz w trzcinie
<< Marzec 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
PANEL UŻYTKOWNIKA
NEWSLETTER

Zapisz się

zapisz wypisz

NASZE STACJE
INSTYTUCJE
PRASA
MEDIA
UNDERGROUND RAILROAD
INNI PRZEWOŹNICY
SPONSORZY

Strona główna / Aktualności

rozmiar tekstu: A A A
Spotkanie z legendą, czyli Gralak w Rabce-Zdroju
2013-11-25 12:42:07
Powiększ
Stowarzyszenie Lokomotywa serdecznie zaprasza wszystkich melomanów oraz "dźwiękoszczelnych" na koncert niezwykłego trio.

GRAAL: Antoni "Ziut" Gralak" - trąbka, Locko Richter - gitara basowa, Arek Skolik - perkusja

28 listopada, czwartek, godzina 20:00, Rabka-Zdrój, Restauracja Retro Bil, ul. JP II 37
bilety 15 zł i 10 zł dla młodzieży szkolnej i studentów (za okazaniem legitymacji)
organizator: Stowarzyszenie Lokomotywa
partnerzy: HURRA! STUDIO http://warsztatyanimacji.blogspot.com/
Restauracja Retro https://www.facebook.com/restauracjaRetrorabka
sponsor: Pokoje gościnne Wiesław http://wieslawrabka.dobrynocleg.pl 
https://pl-pl.facebook.com/PokojeGoscinneWieslaw
patron medialny: Gorce 24.pl http://www.gorce24.pl/home

To będzie prawdopodobnie ostatni już w tym roku koncert organizowany przez nas z pomocą wiernych Przyjaciół i Sympatyków. Kto jeszcze nie odwiedził Restauracji Retro na naszych koncertach, ma niepowtarzalną okazję przekonać się, że jest to miejsce w Rabce przyjazne dla jazzu, piosenki autorskiej i rocka alternatywnego. Już w czwartek 28 listopada zobaczymy i usłyszymy w Restauracji Retro na żywo legendarnego GRAALA. Bohaterów tego wieczoru, fanom polskiej muzyki jazzowej nie trzeba przedstawiać, pozostałych Gości zapraszam do zapoznania się z krótkim wprowadzeniem przygotowanym przez zespół. Muzyczna podróż bez końca trwa...
Grzegorz Werner

Antoni Gralak fot. Andrzej Wiktor

GRAAL to autorski projekt Antoniego Gralaka, trębacza, kompozytora i producenta muzycznego. Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Swoją trąbką nadał szlif najważniejszej ścieżce polskiego off jazzu lat 80-tych. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo, po międzynarodową formacje Universal Supersession. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, która zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Ceniony muzyk sesyjny. Współpracuje z czołówką jazzowej sceny i wieloma gwiazdami pop (Twinkle Brothers, R.A.P., Voo Voo, Automatik, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Jass Tri, Universal Supersession, Wilki, Raz Dwa Trzy, Anna Maria Jopek, Nick Cave, Dee Dee Bridgewater, Andrzej Smolik, Masala Sound System, Tymański Yass Ensamble, Pogodno, Waglewski, Maleńczuk). Nagrywa muzykę filmową i teatralną. Prowadzi dwa autorskie projekty GRAAL i YeShe.
GRAAL należy zaliczyć do najbardziej interesujących kreacji w stylu, który w dużym uproszczeniu można określić jako free jazz. Po nagraniu w latach 90-tych czterech płyt zespół ten zawiesił na pewien czas działalność. Kilka lat temu wrócił na scenę. 
GRAAL w pewnym sensie wrócił do źródeł jazzu - jako muzyki pozbawionej koturnów i patosu, wchodzącej w bezpośredni kontakt ze słuchaczem. Muzyki otwartej, rozkołysanej, ludycznej, a jednocześnie chropowatej i nieupiększonej. Ważnym kontekstem ich muzykowania jest tez tradycja jazzu niepokornego, poszukującego, free i awangardy. Oto wiec quasi marszowe tematy czy wręcz echa ludycznej fiesty co chwila przełamywane były elementami kolektywnej improwizacji. Muzyka kipi pozytywną energią, która udzielała się publiczności. Skład zespołu to czołówka polskich muzyków improwizujących, od lat z wielkim sukcesem działająca na scenie muzycznej. 
Trzon zespołu GRAAL stanowi trzech utytułowanych muzyków: Antoni Gralak- trąbka, niemiecki multiinstrumentalista Locko Richter- bass i Arek Skolik- perkusja. 
Skład zespołu poszerzany jest w zależności od aktualnych potrzeb projektu. W zespole grają również: Bronisław Duży - puzon, Alek Korecki- saksofon, flet, Darek Sprawka- tuba, Marek Pospieszalski- saksofon, klarnet, Klaudiusz Kłosek- trąbka, Jacek Szymkiewicz “Budyń”- śpiew, Ola Rzepka- perkusja. Projekt GRAAL koncertuje również w towarzystwie najstarszej polskiej Strażackiej Orkiestry Dętej OSP Gidle, pod kierownictwem kapelmistrza Karola Pospieszalskiego (to przedsięwzięcie realizowane jest w ramach stypendium MKiDN Z Funduszu Promocji Twórczości).
Dyskografia zespołu:
"GRAAL" Polonia Records 1996 (Antoni Gralak-tr, Locko Richter-bass, Arek Skolik-dr, Stanisław Sojka-viol, Włodzimierz Kiniorski-sax)
"GRAAL 2" Polonia Records 1997 (Antoni Gralak-tr, Locko Richter-bass, Arek Skolik-dr, Stanisław Sojka-viol, Włodzimierz Kiniorski-sax)
"DARMOZJAD" Polonia Records 1997 Muzyka do filmu "Darmozjad polski", reż. Łukasz Wylężałek. Film nagrodzony na FPFF, Gdynia 1997 (Antoni gralak-tr, Locko Richter-bass, Arek Skolik-dr, Włodzimierz Kiniorski-sax, Janusz Janina Iwański- gr, Mateusz Pospieszalski-sax)
"TRUSKAFKI" Polonia Recrods 1999 (Antoni Gralak-tr, Locko Richter-bass, Arek Skolik-dr, Mateusz Pospieszalski-sax, voc, Przemek Greger-gr, Jacek Bieleński-voc)
"LIVE IN BOHEMA" Biodro Recrods 2007 (Antoni Gralak-tr, Locko Richter-bass, Arek Skolik-dr, Mateusz Pospieszalski-sax. Bronisław Duży–tb, Alek Korecki–sax, Włodzimierz Kiniorski–sax, Piotr Wojtasik–tr)

www.facebook.com/antonigralak
www.myspace.com/antonigralak
www.youtube.com/jasnachmura
www.jasnachmura.art.pl

 

 

Mało kto wie, że cztery lata temu świeżo reaktywowany GRAAL gościł przez kilka dni w schronisku na Starych Wierchach na zaproszenie ówczesnego gospodarza Wojtka Tutonia. Zespół w odnowionym, poszerzonym składzie odbywał próby, które zakończyły się spontanicznym koncertem w jadalni schroniska, w którym z grupą kilku przyjaciół z Rabki miałem przyjemność wziąć udział. Było magicznie, myślę, że nie tylko dla mnie...
Grzegorz Werner


Dodane przez: lokomotywa, wyświetleń: 2612


Dodaj komentarz

« powrót

Copyright © www.lokomotywa.org wizyt 35422 on-line 6