TERAZ REALIZOWANE
repertuarWarsztaty teatralneTeatr Chrząszcz w trzcinie
<< Styczeń 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
PANEL UŻYTKOWNIKA
NEWSLETTER

Zapisz się

zapisz wypisz

NASZE STACJE
INSTYTUCJE
PRASA
MEDIA
UNDERGROUND RAILROAD
INNI PRZEWOŹNICY
SPONSORZY

Strona główna / Aktualności

rozmiar tekstu: A A A
Piknik ekologiczny - relacja
2019-09-24 13:41:14
Powiększ
22 września odbył się w Rabce-Zdroju piknik ekologiczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokomotywa przy współpracy z Urzędem Miasta Rabka-Zdrój pn. ODETCHNIJ W UZDROWISKU.

Piękna pogoda sprzyjała imprezom na świeżym powietrzu, więc nic dziwnego, że przez cały czas trwania kolejne wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Głównym założeniem imprezy była edukacja ekologiczna mieszkańców gminy, zmiana zwyczajów na bardziej przyjazne środowisku, a zwłaszcza wymiana pieców na ekologiczne z dofinansowaniem. Podczas gdy dorośli mogli spotkać się z ekodoradcą Stanisławem Kiersztynem, wysłuchać wystąpienia burmistrza Leszka Świdra, ale też relacji komendanta Straży Miejskiej Kazimierza Zapały dotyczących palenia śmieci, dzieci miały czas wypełniony różnymi atrakcjami. Uczestniczyły w spektaklu Teatru Chrząszcz w Trzcinie „Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” i brały udział w 4 cyklach warsztatów: ekologicznych prowadzonych przez Alfredę Brzeń i Bożenę Kubik, muzycznych prowadzonych przez Piotra Koleckiego, plastycznych prowadzonych przez Monkę Rzoncę i upcyklingowych prowadzonych przez Martę Skrocką. Wiele osób odpowiedziało na apele organizatorów i ubrało się na zielono, przyniosło niepotrzebne skarpetki do zrobienia lalek teatralnych i mnóstwo zakrętek, które przyczynią się do pomocy chorej 10-miesięcznej dziewczynce. Dzieci mogły też przyjrzeć się bliżej sprzętowi Ochotniczej Straży Pożarnej z Rdzawki, przymierzyć kaski, mundury, ale też zobaczyć czujniki czadu.

W duchu ekologii odbyły się też degustacje potraw przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chabówce, gdyż podawane były na biodegradowalnych naczyniach dostarczonych przez firmę Eco Way ze Skawiny.

Ustawiono też specjalny kącik, gdzie można było znaleźć informacje o roślinach oczyszczających powietrze i zaopiekować się sadzonką bluszczu. Bardzo ciekawie przedstawiało się stanowisko organizacji Zero Waste, która namawiała do nie produkowania śmieci w ogóle i przedstawiała wiele ciekawych akcji. Szczególnie możliwą do zrealizowania w Rabce wydaje się akcja TORBY BUMERANGI – komu z nas nie zabrakło torby na zakupy gdy wpadł do sklepu „tylko po jedną rzecz”? A gdyby tak przy wejściu stało pudełko ze szmacianymi bezpłatnymi torbami? Kto potrzebuje może wziąć, a kto ma za dużo może zostawić. Mógłby to być świetny środek promocji dla firm, które chcą być postrzegane jako wrażliwe na środowisko. Tutaj można pobrać gotową do druku informacje o zasadach użytkowania pobierz

Piknik miał też wsparcie merytoryczne Krakowskiego Alarmu Smogowego i akcji „Nie dla reklamówek”. A na specjalnym stoisku Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskim można było zobaczyć Dom Pszczół.

W czasie konkursów dotyczących tematyki ekologicznej można było zdobyć wyjątkowe nagrody, m.in. piłki z autografami polskiej reprezentacji w piłce ręcznej, czujnik czadu ufundowane przez PGNiG, biodegradowalne środki higieny osobistej z firmy Panda Wanda, zestawy biodegradowalnych naczyń od firmy EKO WAY, ekologiczny produkty dla psów i kotów z salonu Kieł i Pazur, zestawy prezentowe od Uzdrowiska Rabka S.A. i Body Joy.

W odpowiedzi na pytania konkursowe można się było wspomóc wystawą o tematyce antysmogowej, która na czas pikniku „przywędrowała” do amfiteatru.

Zdecydowaliśmy się też włączyć do imprezy zbiórkę nakrętek i koncert charytatywny na rzecz chorej Asi Podczerwińskiej - można też przecież odetchnąć z ulgą, że udało się pomóc w ważnej spawie. W ramach koncertu wystąpiły zespoły Milusioki, Kinga Garb z zespołem i zespół XYZ, a także odbył się pokaz Zumby i w Krainie Czarów dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy i innych atrakcji. Dzięki uprzejmości pani dyrektor MOK Joannie Lelek koncerty trwały jeszcze po zakończeniu pikniku, do zapadnięcia nocy. Już wiemy że Fundacji im. Adama Worwy udało się zebrać 1598 zł. Dziękujemy!

Piknik był częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej ODETCHNIJ W UZDROWISKU, zachęcającą mieszkańców Gminy Rabka-Zdrój do wymiany pieców na gazowe lub nowoczesne kotły na paliwa stałe z możliwością pozyskania dofinansowania.


Dodane przez: lokomotywa, wyświetleń: 958


Piknik ekologiczny - relacja

fot. Piotr Kuczaj, Marta Skrocka, Monika Rzonca

Zdjęcia

Dodaj komentarz

« powrót

Copyright © www.lokomotywa.org wizyt 2181378 on-line 8