TERAZ REALIZOWANE
repertuarWarsztaty teatralneTeatr Chrząszcz w trzcinie
<< Styczeń 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
PANEL UŻYTKOWNIKA
NEWSLETTER

Zapisz się

zapisz wypisz

NASZE STACJE
INSTYTUCJE
PRASA
MEDIA
UNDERGROUND RAILROAD
INNI PRZEWOŹNICY
SPONSORZY

Strona główna / Aktualności

rozmiar tekstu: A A A
Alarm antysmogowy w szkole
2019-11-24 12:49:34
Powiększ
W przeddzień Dnia Czystego Powietrza, czyli 13 listopada, w SP nr 2 w Rabce-Zdroju odbył się kolejny etap kampanii ODETCHNIJ W UZDROWISKU.

Był to kolejny etap kampanii edukacyjno-informacyjnej dla mieszkańców Rabki-Zdroju ODETCHNIJ W UZDROWISKU przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Lokomotywa na zlecenie Urzędu Miasta. Tym razem w centrum zainteresowania znaleźli się uczniowie szkoły podstawowej, zgodnie z założeniem, że najważniejsza jest edukacja młodych pokoleń. 
 
Do Szkoły Podstawowej nr 2 wpadła ekipa Agentów Antysmogowych w kombinezonach i maskach, którzy w zaaranżowanym miasteczku ekologicznym edukowali, przepytywali i nagradzali uczniów od klasy 0 do VIII. Był to teatralizowany element akcji, która miała na celu zwrócenie większej uwagi na wpływ działalności każdego mieszkańca na czystość powietrza w uzdrowisku. Nie był to nudny wykład, uczestnicy musieli się porządnie nagimnastykować, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie, żeby zarobić plusa w kolejnych konkurencjach. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów, wygrywała statuetkę Złotego Kanarka i zestaw biodegradowalnych, kompostowalnych naczyń. Wszyscy dostawali też ulotki informacyjne i dostosowane do wieku karty pracy, które mogą być podstawą do rozwijania edukacji antysmogowej na lekcjach. Na stanowisku „Laboratorium” uczestnicy zdobywali podstawowe informacje na temat smogu i o zadaniach, jakie ich czekają. Pierwsze z nich to było „Wysypisko”, gdzie czekał ich test z wiedzy o segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy, co można spalić w piecu.
Na kolejnym stanowisku pn. „Sala Zabaw” musieli zmierzyć się w pojedynku na kalambury w temacie smogu i zachowań proekologicznych. Starsze klasy na stanowisku „Szkoła” czekał quiz wiedzowy, a wszyscy mogli zapoznać się z propozycjami na stacji „Warsztat”, gdzie potencjalne odpady były przetworzone zgodnie z ideą upcyklingu w zabawki, biżuterię, ozdoby i dekoracje. 
Cała akcja wzbogacona była muzyką wykonywaną na żywo cenionego rabczańskiego muzyka i pedagoga Piotra Koleckiego, który jest też twórcą unikatowych instrumentów muzycznych, np. bębna z butli gazowej lub fujarki z rurki o materaca.
Akcja była częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej ODETCHNIJ W UZDROWISKU, zachęcającą mieszkańców Gminy Rabka-Zdrój do wymiany pieców na gazowe lub nowoczesne kotły na paliwa stałe z możliwością pozyskania dofinansowania. Inne etapy to wystawa edukacyjna w holu Urzędu Miejskiego i piknik ekologiczny dla mieszkańców w amfiteatrze.
 
Akcja zostały przygotowane przez Martę i Cezarego Skrockich oraz Monikę Rzoncę ze Stowarzyszenia Lokomotywa w oparciu o materiały Krakowskiego Alarmu Smogowego, Urzędu Miasta Rabka-Zdrój i inne ogólnie dostępne informacje.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu LIFE Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. 

Dodane przez: lokomotywa, wyświetleń: 761

Powiększ
Powiększ
Powiększ
Powiększ

Dodaj komentarz

« powrót

Copyright © www.lokomotywa.org wizyt 2181353 on-line 3