TERAZ REALIZOWANE
repertuarWarsztaty teatralneTeatr Chrząszcz w trzcinie
<< Marzec 2021 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
PANEL UŻYTKOWNIKA
NEWSLETTER

Zapisz się

zapisz wypisz

NASZE STACJE
INSTYTUCJE
PRASA
MEDIA
UNDERGROUND RAILROAD
INNI PRZEWOŹNICY
SPONSORZY

Strona główna / ZAJEZDNIA / YOYO

rozmiar tekstu: A A A
Winter Freestyle Competition 2010
2010-11-28 19:14:35
Powiększ
Tego w Rabce jeszcze nie było ! A nawet nie tylko w Rabce ale w całej Polsce. Po raz pierwszy odbędą się Zimowe Mistrzostwa w Yoyoingu !

Jojo to zabawka, którą zna każdy. Większość ludzi reaguje ze zdziwieniem gdy dowiaduje się, że jojo to także sport. W jeszcze większe zdumienie wprowadza obejrzenie przykładowych występów czołowych zawodników. Mało kto jest w stanie uwierzyć ile rzeczy można zrobić ze “zwykłym jojem”.

 

Odkąd 15-20 lat temu pojawiły się pierwsze profesjonalne modele, jojo z modnej zabawki stało się dyscypliną sportową przyciągającą rokrocznie coraz więcej nowych zawodników i widzów na całym świecie. I mimo, że to Azja i USA są największymi skupiskami jojarzy, Europejczycy, a przede wszystkim Polacy od ponad 10 lat cieszą się zasłużonym uznaniem.

W Polsce zawody są organizowane dwa razy do roku - w kwietniu w Łodzi odbywają się już od 9 lat Oficjalne Mistrzostwa Polski (PYYN Polish Yoyo Nationals), a od 4 lat również Letnie Mistrzostwa organizowane w Jarocinie (Summer Freestyle Competition). W społeczności zawodników zaistniała propozycja by zorganizować (tak jak za granicą) również zimowe zawody. Tak narodził się pomysł WFC (Winter Freestyle Competition), czyli zimowej edycji zawodów.
Zawody przyciągają kilkuset widzów i zawodników, nie tylko z Polski (często odwiedzane są przez zawodników z Czech, Włoch, Anglii, Węgier, Francji, Rosji a także USA i Kanady) , a relacje i nagrania z występów są śledzone na żywo przez kilkanaście tysięcy fanów na całym świecie za pośrednictwem internetu. Zwycięzca Mistrzostw Polski poza chwałą i nagrodami, dostaje także przepustkę bezpośrednio do finału Mistrzostw Świata. Osoby wyłonione w trakcie zawodów są rozpoznawane nie tylko w Polsce ale i na całym świecie, z powodzeniem zajmując wysokie miejsca na szczeblu europejskim, czy światowym. Istnieje również ranking zarówno w Europie jak i na świecie, do którego zalicza się wszystkie najważniejsze zawody z danego państwa. Punkty zlicza się, a zawodnicy rywalizują ze sobą poprzez te zawody, im więcej konkursów, tym więcej punktów do zdobycia, a zwycięzcy nie muszą przechodzić eliminacji do zawodów takich jak Mistrzostwa Europy organizowane co roku w październiku, w czeskiej Pradze.
Zawody sędziuje wytypowany na długo przed konkursem zespół 6-ciu osób związanych profesjonalnie z tym sportem, w dużej części jest to czołówka polskich zawodników którzy z różnych przyczyn już nie startują w konkursach. Sędziowie używają tak zwanych ‘klikaczy’. Trafienie yoya na sznurek bądź też inne ciekawe, czy też oryginalne tricki nagrodzone będą przez sędziów pozytywnym klikiem. Na ocenę sędziego składają się takie rzeczy jak: kontakt z publicznością, prezentacja sceniczna, kontrola ciała, oryginalność i trudność wykonywanych kombinacji, czystość trików.

 

Pomysł zorganizowania zimowych mistrzostw Polski Yoyo narodził się w środowisku uczniów rabczańskiego Liceum im. E. Romera, którzy szukając pomocy w organizacji zawodów zwrócili się do Stowarzyszenia Lokomotywa z prośbą o podjęcie się roli głównego organizatora WFC 2010. Zawody skierowane są przede wszyskim do dzieci i młodzieży, są wydarzeniem sportowym a co za tym idzie propagują zdrowy styl życia bez jakichkolwiek używek.

Chcemy by WFC była imprezą znaną w całej Polsce nie tylko w środowisku zawodników i fanów yoyoingu, ale by stała się wydarzeniem atrakcyjnym dla ludzi nie mających z tym sportem nic wspólnego – a wiemy z obserwacji innych tego typu zawodów, że wykonywane ewolucje zazwyczaj przyciągają duże ilości publiczności. Organizacja zawodów WFC jest wspaniałą okazją do wypromowania Rabki w skali kraju i pokazanie że nie tylko największe metropolie są zdolne do organizacji tak prestiżowych imprez. Choć tym sportem zajmują się przede wszystkim osoby mające ponad 18 lat, to najbardziej zainteresowane są przede wszystkim dzieci a bądź co bądź Rabka jest Miastem Dzieci Świata.

 

Istotnym elementem imprezy są wydarzenia dodatkowe: prezentacja filmu „Just Yoing” oraz koncerty lokalnych niezależnych twórców z kręgu muzyki hip hopowej i rockowej. Gościem specjalnym pierwszego wieczoru koncertowego będzie COCOON BAND, zespół złożony z muzyków niepełnosprawnych działających przy rabczańskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Ideą organizacji koncertów przy okazji zawodów WFC 2010 jest wspieranie i promocja młodych muzyków działających w naszym regionie dając im możliwość zaprezentowania swojej muzyki szerszej publiczności. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów na koncerty przekazany zostanie bezpośrednio muzykom.

 Co nie mniej ważne zawody mają charakter niekomercyjny, udział w nich zarówno zawodników, sędziów, wszystkich osób pracujących przy realizacji i obsłudze imprezy jest całkowicie darmowy i nie generuje praktycznie żadnych kosztów. W dzisiejszej, mocno skomercjalizowanej rzeczywistości nie zdarza się to zbyt często. O fenomenie takiej formuły imprezy decyduje zarówno specyfika środowiska zawodników i sędziów a także autentyczne zaangażowanie i pasja po stronie pomysłodawców i organizatorów.
Tradycją związaną z organizacją zawodów tego typu w Polsce jest produkcja pamiątkowych koszulek z logo imprezy, organizatorów i strategicznych partnerów, które są sprzedawane bez zysku podczas trwania całej imprezy. Koszt produkcji jest niewielki a można w ten sposób promować naszą miejscowość praktycznie w całej Polsce, gdyż to właśnie przede wszystkim zawodnicy są zainteresowani zakupieniem koszulek, w których pojawiają się później na kolejnych imprezach yoyo. Przy tej okazji warto podkreślić, że zawodnicy i sędziowie przyjeżdżają na swój koszt mając jedynie zapewniony nocleg w cenie promocyjnej oraz skromny poczęstunek podczas trwania zawodów.

 

Nagrody dla zawodników ufundowały światowe firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją sprzętu i akcesoriów dla miłośników tego sportu: YoYoFactory.pl, Bist, Vulto, Duncan, One Drop Yoyos, HSpin, Grace Poland, JoJo Jam, YoYo Nation. 

Całe zawody będą filmowane a najciekawsze fragmety (występy najlepszych zawodników oraz ceremonia rozdania nagród) zostaną upublicznione w internecie za pośrednictwem TV Małoposka oraz You Tube.
 

Dodane przez: lokomotywa, wyświetleń: 6084


Dodaj komentarz

« powrót

Copyright © www.lokomotywa.org wizyt 33410 on-line 1